ROSKA Jablonec nad Nisou


aktuality

Hiporekondice – podzimní setkání s koňmi
6.1.2021

Rok se s rokem sešel a i letos jsme vyrazili na podzimní hiporekondici. Již podruhé jsme využili služeb hrabětického hotelu Maruška.

Akce byla i kvůli zrušení jarní rekondice, velmi očekávána. Sešel se velký počet účastníků! Pobyt byl plný dobrého jídla, vyjížděk na koních, cvičení, procházek i večerních aktivit.

Přivítalo nás velmi dobré počasí, jako stvořené pro vyjížďky na koních. Do vyjížděk i cvičení jsme se vrhli statečně. I když s omezeným pohybem v letošním roce, trochu rozlámaně. Překonat ztuhlost nám pomáhal i dostupný bazén, který díky schopnosti nadnášet ulevuje při pohybu. Nevynechávali jsme ani ranní rozcvičky. Po veškeré fyzické námaze nás v hotelu Maruška odměnili lahodnými pokrmy. Kuchaři nám laskavě vycházeli vstříc i s dietními potřebami některých členů naší skupiny. Měli jsme velké štěstí na opravdu povedenou houbařskou sezónu. Účastníci se vrhli na sběr hub a obdařili i ty, kteří se nemohli zúčastnit. Večer jsme se vzdělávali čtením odborných článků a novinek ze světa medicíny a roztroušené sklerózy. Vždy následovala diskuze členů. Letošní ročník byl velmi povedený a umožnil nám strávit společně více času.

Všem zúčastněným, našim sponzorům a ochotnému personálu v hotelu Maruška, tímto děkujeme! Pokud se chcete stát členy naší regionální organizace Roska, neváhejte nás kontaktovat a můžete se za rok objevit na naší skupinové fotce právě vy.

Na průběh letošní hiporekondice se můžete podívat také v naší fotogalerii

Ohlédnutí za rokem 2020
8.1.2021

Vážení členové, sponzoři i návštěvníci stánek, dovolte nám, abychom vám srdečně popřáli hodně štěstí do nového roku. Když jsme společně vítali rok 2020, nikdo netušil, co vše se v tomto roce stihne přihodit.

Rok byl ve znamení omezení, nařízení ale i strachu o zdraví. Kvůli sledu událostí jsme tento rok museli značně omezit naše obvyklé aktivity. Rok jsme odstartovali jako obvykle, pravidelným cvičením v Městské hale. Ke konci března jsme však kvůli tvrdému zásahu, všem známému Coronaviru, museli cvičení přerušit. Poté jsme se nadále snažili cvičit alespoň doma, abychom nepřišli o svou pohyblivost a zachovali si své svalstvo. Ale hlavně, snažili jsme se býti jeden druhému oporou. Po přečkání prvních vln jsme si společně zacvičili ještě krátce v průběhu května a června a pak až v září a říjnu. Z ozdravných pobytů jsme se společně sešli na hiporekondičním pobytu. Bylo to setkání krátké ale o to milejší! Bohužel jsme neuskutečnili cvičení v městském bazénu, pravidelnou cvičící rekondici a oblíbené vyjížďky na koních. Přesto že byla omezení nemilá, stálo to za zachování našeho zdraví i osob v našem okolí.

Chtěli bychom především poděkovat našim sponzorům, kteří nás podpořili i v této nelehké době. Naše aktivity byly hrazeny ze státní dotace Ministerstva zdravotnictví. Mnohokrát děkujeme Nadaci Preciosa, která je naším dlouholetým dárcem. I podpoře z grantů od města Jablonec nad Nisou. Veliké díky patří i Unii Roska a obci Albrechtice. Pomohli jste nám překonat tento rok a udržet si cvičením naše zdraví i vazby v naší skupině díky společným setkáním.

Přejeme všem pevné zdraví, které se nyní více než jindy ukazuje jako důležitý pilíř našeho života a přejeme Vám úspěšné odstartování roku 2021.

Vaše Roska – Jablonec

PF 2021
24.12.2020

Přejeme vám krásné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do nového roku!

Tradiční podzimní hiporekondice – po roce vzhůru do sedla!
3.11.2019

Jako každý rok nás ani letos neminula dlouho očekáváná hiporekondice. Díky finančním příspěvkům Preciosa, Libereckého kraje, statutárního města Jablonec nad Nisou i nadaci Euronisa, jsme mohli usednout do sedla v termínu 1.9 - 7.9.2019.

Oproti minulému ročníku nás letos přivítali v Hraběticích v hotelu Maruška. Přes počáteční lehký déšť při příjezdu hostů nás celým pobytem doprovázelo pouze slunné počasí. Program tedy mohl být uskutečněný ve vší své kráse a byl plný venkovních aktivit. Každé ráno nás čekala rozcvička pro rozhýbání ztuhlého svalstva a prevence zranění za jízdy. Po řádném zahřátí již nebylo na co čekat a pod vedením vyškolené hipoterapeutky jsme se věnovali samotné jízdě. Jízda na koně má blahodárný vliv hlavně pro svalstvo neboť pro udržení se v sedle je nutností zapojit velké množství stabilizačních svalů. Po vynikajících obědech obvykle následovala pauza na lehký oddych a poté delší, odpolední vyjížďky po okolí. Po jízdách jsme si společně zacvičili v krytém bazénu. Večery byly věnovány přednáškám na různá témata spojená s RS a debatou zúčastněných. Nechyběly ani oblíbené deskové hry a hlavně spousta dobré nálady.

Všem zúčastněným, našim sponzorům a ochotnému personálu v hotelu Maruška, tímto děkujeme! Pokud se chcete stát členy naší regionální organizace Roska, neváhejte nás kontaktovat a můžete se za rok objevit na naší skupinové fotce právě vy.

Na průběh letošní hiporekondice se můžete podívat také v naší fotogalerii

Podzimní hiporekondice aneb z koňského hřbetu za lepší kondicí
17.12.2018

Ve dnech od 2. do 8. září 2018 se konala tradiční a všemi členy oblíbená hiporekondice. Uvítala nás již podruhé Prezidentská chata v Janově nad Nisou.

Nutno říci, že tato akce se mohla uskutečnit pouze díky finančním příspěvkům Nadace Preciosa, Statutárního města Jablonec nad Nisou a podpory Libereckého kraje.

Všem sponzorům jménem naším, i jménem členů naší organizace srdečně děkujeme! Letošní ročník byl velmi vydařený. Byl nádherný teplý podzim, který nám umožnil užívat si plnými doušky venkovních aktivit. Ráno jsme se vždy sešli na společnou rozcvičku, kde jsme protáhli ztuhlé svaly a klouby. Dále byli do dopoledního cvičení zařazeni i naši koňští pomocníci Páva, Baron a Mára. Pod vedením speciálně vyškolené cvičitelky jsme střídavě prováděli cviky na koňském hřbetu, které měli za úkol zlepšit balanc a rovnováhu jednotlivců. Po dobrém zdravém obědě se pokračovalo vyjížďkami na koních.

Hiporehabilitace má na pacienty s RS blahodárný vliv. Díky specifickým pohybům koně se pacientovi zlepšuje činnost svalstva, hlavně v pánevní oblasti a oblasti kolem páteře. Nesmírně léčivý je i samotný kontakt se zvířetem a jeho tělesné teplo. Ve večerních hodinách se po vydatné večeři konaly přednášky, na různá témata související se zvládáním nemoci po psychické i fyzické stránce. Na těchto seminářích docházelo i k vzájemné podpoře, diskuzím a sdílení zkušeností mezi skupinou lidí, trpících stejnými, či podobnými obtížemi.

Po náročných dnech a ukončených přednáškách jsme se věnovali společenským hrám, které nás pozitivně připravily do dalšího dne. Dva večery byly vyhrazeny ergoterapii. Příští rok se budeme těšit na naše věrné účastníky. Rádi však přivítáme i nováčky, kteří by se chtěli zlepšit na duchu i na těle. Protože nezapomínejte, že z koňského hřbetu je nejhezčí pohled na svět.PF 2019
26.12.2018

Příjemné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do roku 2019 Vám přeje ROSKA Jablonec.

Roskiáda 2018
3.6.2018

Ve dnech 21.9. - 23.9. 2018 se bude ve Sportovním centru Nymburk konat 2. ročník Roskiády

Rádi bychom vás pozvali na 2. ročník Roskiády pořádaný Unií ROSKA. Který se uskuteční ve dnech 21.9. - 23.9. 2018 ve Sportovním centru Nymburk. Cílem akce je povzbudit nemocné k pohybové aktivitě, posilovat jejich sebevědomí,vyměňovat si zkušenosti, utužovat vzájemné vztahy. V pátek po zahájení bude setkání společenské a kulturní, v sobotu především sportovní a informační. Obě části jsou pro pacienty s RS významné a důležité.

Rekondice 2018
20.5.2018

Díky finančnímu přispění obce Albrechtice mohl ve dnech 13. - 19. května 2018 proběhnout nejnovější turnus naší pravidelné rekondice.

Rekondice se konala v krásném prostředí Jizerských hor a pobytu se zúčastnilo 11 členů naší organizace. Rekondice byla zaměřena převážně na cvičení, které probíhalo dvakrát denně v dopoledních a odpoledních hodinách za dohledu profesionálních cvičitelek. Cviky byly koncipovány jako posilovací a uvolňovací s prvky jógy a meditace.

Průběh rekondice si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Časopis Roska č. 1 / 2018
18.5.2018

Ke stažení je první číslo čtvrtletníku iRoska pro rok 2018.Aktuání vydání je zaměřeno na cvičení paměti, souboj se syndromem vyhoření a maraton s roztroušenou sklerózou MaRS 2018. Kromě výše zmíněných naleznete uvnitř časopisu články týkající se jednotlivých regionálních organizací, vlivu chladu na RS, či informace o probíhajících rekondicích.

Aktuální i předchozí čísla časopisu Roska jsou ke stažení zde.

Cvičební maraton MaRS
15.5.2017

Ve dnech 2. - 3. března 2018 proběhl již 7.ročník 24hodinového nepřetržitého cvičení na podporu lidí nemocných roztroušenou sklerózou napříč Evropou i všemi věkovými kategoriemi. Maraton MaRS opět pokořil rekord. Zacvičit si a podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou letos přišlo více než 3 300 lidí z 33 měst a organizátorům se podařilo vybrat 356 226 kč.

Více se dozvíte na stránkách Maraton MarRS.

Roztroušená skleróza zasahuje psychiku celé rodiny
19.5.2017

Poruchy nálad, přecitlivělost, popudlivost, apatie. Problémy s vyjadřováním emocí a sebekontrolou, deprese či myšlenky na sebevraždu – to jsou stavy a často přehlížené projevy roztroušené sklerózy (RS). Čelit jim musí nejen pacient, ale i jeho blízcí nebo zaměstnavatel. Lékaři odhadují, že v ČR trpí v důsledku nemoci psychickými problémy až 50 % lidí s RS. Přesto na odbornou psychoterapeutickou péči pojišťovny téměř nepřispívají. Nemocné s RS v Česku mapuje Registr pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS) a upozorňuje na ni v rámci Světového dne RS, který letos připadá na 31. května.

Celý článek zde

Pozvánka na přednášku
29.4.2017

Přednáška primářky MUDr. Marty Vachové, která se bude konat v sobotu 20. května 2017 od 14 hodin v hotelu Racek, Levínská 134, Úštěk. Přednáška bude o nových lécích a postupech léčby RS. Diskuze o RS a problémech s nemocí.

Doprava z Liberce a Jablonce nad Nisou zajištěna!
Přihlášky prosím zasílejte na roska-liberec@seznam.cz
nebo telefonicky na číslo + 420 603 579 630.

Mezinárodní rekondice
5.2.2017

1.mezinárodní setkání pacientů s diagnózou roztroušená skleróza mozkomíšní Hotel Harmonie II Jurkovičova alej 858, Luhačovice 3. 4. – 9. 4. 2017.

Naši partneři